Raidījumā Zināmais nezināmajā vispirms būs Zanes Lāces intervija ar zinātnes un tehnikas vēsturnieku Jāni Klētnieku par jauno grāmatu, kas atklāj astronomijas un ģeodēzijas attīstības vēsturi Latvijā līdz 20. gadsimtam. Divdesmit naktis novērojis komētu 1665. gada sākumā zviedru izcelsmes mērnieks Svenburgs publicē šos vērojumus, un tas ir uzskatāms par Latvijā  pirmo  zinātnisko iespieddarbu  astronomijā. Kas lasāms Svenburga darbā, kā tolaik attīstījās astronomijas nozare Rīgā?

Savukārt studijā kopā ar Ventspils starptautiskā radioastronomijas centra vadošo pētnieku, profesoru Juri Žagaru un Astronomijas un astrofizikas nodaļa vadošo pētnieku Borisu Rjabovu saruna par šī centra 20. gadadienu, sasniegumiem un nākotnes iecerēm. Pasaulē ir virkne interesantu instrumentu, kas veras naksnīgajās un ne tikai naksnīgajās debesīs, lai noskaidrotu ko vēl nezināmu par kosmosu un mums pašiem. Bet, ar ko interesants daudzo instrumentu klāstā ir mūsu pašmāju radioteleskops Irbenē un kādos sapņos par nākotni savu 20. dzimšanas dienu šogad svin Ventspils radioastronomijas centrs?

Vēl arī stāsts par teleskopiem. Protams, ka slavenākie un vēsturē visbiežāk piesauktie ir optiskie teleskopi – ne velti šo vārdu joprojām daudzi saista ar tā tiešo nozīmi - pielikt pie acs. Un kur nu vēl leģendārāks piemērs optiskajam teleskopam kā Galileo Galileja slavenais tālskatis. Itāļu astronoms un fiziķis Galileo Galilejs to vērsa pret debesīm 1610. gadā. Kopumā  17. gadsimta sākumā holandiešu optiķi sāka izgatavot vairākus tālskatus, kas pietuvināja attālus priekšmetus un pēc vairāku mēnešu ilgiem mēģinājumiem arī Galilejs izgatavoja šādu ierīci. Lai arī viņš varēja iegūt tikai nelielu palielinājumu un samērā neskaidru attēlu, ar viņa teleskopu izdevās ieraudzīt daudz ko līdz tam cilvēka acij apslēptu. Tādi bija uz Mēness esošie krāteri, kalni un ielejas, īpaši pārsteigts pats zinātnieks bija, ieraugot četrus Jupitera pavadoņus, kas riņķoja ap planētu. Pagriežot teleskopu pret Piena Ceļu, viņš ieraudzīja, ka tas sastāv no milzīga daudzuma vāji spīdošu zvaigžņu.