Raidījumā Zināmais nezināmajā vispirms Zanes Lāces sižets par LU Ķīmijas fakultātes doktorantu Agri Bērziņu, kuram piešķirta prestižā Ludo Frevela kristalogrāfijas stipendija. Ludo Frevels ir ASV zinātnieks un ķīmiskās katalīzes eksperts un viņa stipendiju piešķir daudzsološiem doktorantūras studentiem visā pasaulē, lai atbalstītu to studijas un pētījumus ar kristalogrāfiju saistītās zinātniskās jomās.

Savukārt kopā ar LU Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošo pētnieku, bioloģijas doktoru Kasparu Tāru un mineraloģi, ģeoloģijas doktori Viju Hodirevu sarunāsimies par kristalogrāfijas vēsturi, pētījumiem un zinātnieku iecerēm Starptautiskajā kristalogrāfijas gadā. Kā pētīt kristāliskā struktūras cietās vielās un kāpēc tas īpaši svarīgi bioloģijā un ģeoloģijā?

Šis gads ir starptautiskais kristalogrāfijas gads. Dažādu iemeslu dēļ tieši šī joma ir nonākusi UNESCO uzmanības lokā. Kristalogrāfija pavisam noteikti ir viena no 21.gadsimta vizītkartēm - gan nozīmes un sasniegumu ziņā, gan arī tajā, cik maz par to zina cilvēki. Pati vārda kristalogrāfija izcelsme liek domāt par divām lietām – kā jau visas „grāfijas” par kaut ko saistītu ar rakstīšanu un kristāliem – tiesa gan,  precīzi iedziļinoties, vārds kristāls nāk no grieķu valodas un nozīmē "auksta lāse". Kāds gan sakars rakstīšanai ar aukstām lāsēm? Izrādās vistiešākais – jo cietās vielās atomi mēdz būt izkārtoti ļoti dažādi unvārdu salikums "rakstīt ar atomiem" šajā augsto tehnoloģiju laikmetā jau skan mazliet saprotamāk.