Raidījumā „Zināmais nezināmajā” viesojamies planetārijos un izzinām, kā attīstījusies ideja par kosmisko liftu. Idejām par kravu nogādāšanu kosmosā pievērsies studijas viesis – IT speciālists un astronomijas entuziasts Raitis Misa. Liekas, ka cilvēka sapnim par kosmosu nav robežu -  viņš ir tajā gatavs doties visiem iespējamiem līdzekļiem. Viena no iecerēm ir doties kosmosā ar liftu. Kāpēc ideja par kosmisko liftu gadu no gada liek par sevi runāt un tā vien liekas, ka ir jāuztver nopietni.

Latvijas astronomijas entuziastiem liels notikums -  Latvijā uz palikšanu ir ieradies savulaik te nokritis, ievērojams meteorīts. Ar nosaukumu Līksna šis meteorīts daudzus gadu desmitus pavadīja ārpus Latvijas.  Zināms, ka pie mums tas nokrita Līksnā, tagadējā Daugavpils novada teritorijā, 1820. gada 12. jūlijā. Pateicoties nokrišanas vietai, meteorīts ieguvis Līksnas vārdu.

Tas ir pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts. Līksna ir akmens tipa meteorīts ar magnētiskām īpašībām. Sīki un smalki tas ir pētīts jau no pašiem meteorītikas zinātnes pirmsākumiem. Savulaik ziņas par meteorīta nokrišanu dažu mēnešu laikā ātri izplatījās pa visu pasauli, tas tika analizēts un salīdzināts ar pārējiem tolaik zināmajiem debess akmeņiem.

Latvija meteorītiem nav sevišķi bagāta zeme - Latvijas teritorijā pavisam zināmi tikai četri meteorītu krišanas gadījumi - Līksnā, Biržos, Neretā un Baldonē. Interesanti, ka tie visi pie mums atceļoja 19. gadsimtā. Pirmais vēsturiskais gadījums bija Līksnā, kad 1820. gada 30. jūnijā (tiesa gan kalendāro reformu dēļ precīzāk būtu teikt 12. jūlijā) starp 5  un 6 vakarā ļaudis esot redzējuši lielu, pilnmēnesim līdzīgu uguns bumbu, kas strauji kustējās no dienvidiem uz ziemeļiem... Tajā pašā dienā un tai pat laikā apmēram 25 km no pašas Līksnu muižas tai piederošā Lazdānu ciema laukā no gaisa nokrita īpašais akmens.

Diemžēl laika gaitā gandrīz pilnīgi visi Latvijas meteorīti tika izvesti no mūsu valsts. Ilgus gadus vienīgais izņēmums bija tikai dažas šķēles no pēdējā - 1890. gadā nokritušā Baldones meteorīta, kas joprojām glabājas un ir apskatāmas Latvijas Universitātē.

Kā lasāms portālā starspace.lv, Līksna līdz mums nonākusi pateicoties Latvijas meteorītu izpētes projektam Meteoriti.LV, kas sadarbojas ar Jaunanglijas Meteorītikas laboratoriju NEMS, un kopīgiem spēkiem atguva un atveda uz Latviju nelielu 0,63 gramus smagu nozīmīgā Līksnas meteorīta fragmentu. Latvijā tika nogādāts arī Līksnas meteorīta plānslīpējuma etalons. Tas ir speciāli sagatavots apmēram 30 mikrometru (jeb 30 metra miljonās daļas) biezs paraugs, kas paredzēts mikroskopiskai izpētei.

Zīmīgi, ka Līksna Latvija atgriezusies pēc gandrīz 200 gadiem, kad tika piedzīvota šī meteorīta krišana. Pašlaik Līksnas meteorīts atrodas Meteoriti.LV laboratorijā, kur tas tiek sagatavots publiskai izstādei. Nokavēt Līksnas apskati šoreiz nebūs iespējams, jo šoreiz Līksnas meteorīts ir atgriezies Latvijā uz palikšanu.