Raidījumā Zināmais nezināmajā saruna par to, kā bezvadu tehnoloģijas pārtop par „jaudīgiem maņu orgāniem”? Kā un kur var izvietot sensorus, lai pētītu gan dabā, gan cilvēkos notiekošo. Bezvadu sensoru tīkli – vārdi, kas katrs atsevišķi ņemti, skan gana atsvešināti un nesaprotami. Kad pie šiem vārdiem pievieno  ideju par gudru dabas pētniecību un sava veselības stāvokļa noteikšanu, tas jau skan interesantāk. Kas slēpjas aiz šiem vārdiem un kāpēc mums būtu vajadzīgi šādi bezvadu sensoru tīkli, skaidro Elektronikas un Datorzinātņu Institūta Kiberfizikālo sistēmu laboratorijas vadošais pētnieks, datorzinātņu doktors Leo Seļāvo.

Vēl stāsts, kā satelīta attēli palīdzēs laicīgāk prognozēt vulkānu izvirdumus.. Pētot „Meteosat” satelītattēlu piedāvātās iespējas, zinātnieki atklājuši, ka dati, kas iegūstami no satelītiem, sniedz līdzīgu informāciju par vulkāniskās aktivitātes radītajām temperatūru anomālijām, kā uz zemes vulkānu tuvumā izvietotās termokameras.

Portāls atklājumi.lv vēsta, ka pirmo reizi jaunā monitoringa metode tika atklāta jau 2011. gada augustā Etnas vulkāna izvirduma laikā. Toreiz zinātnieki, salīdzinot uz zemes veikto novērojumu datus ar informāciju, kas iegūta no satelītiem, atklāja negaidītu līdzību – siltumstarojuma plūsmas līkne, kas raksturo vulkāna izdalītās siltumenerģijas daudzumu, bija līdzīga gan termālajā kamerā, kas atradās vien dažus kilometrus no Etnas vulkāna, gan satelītos, kas riņķoja 36 tūkstošu kilometru attālumā no Zemes virsmas.

Kā zināms Etna ir Eiropas lielākais un aktīvākais vulkāns, kas turklāt atrodas vien nepilnu 40 km attālumā no Sicīlijas otras lielākās pilsētas Katānijas. Šo iemeslu dēļ Etnas aktivitāti nepārtraukti novēro ar termālo kameru un citu uz zemes izvietotu ierīču palīdzību. Taču ne visi vulkāni par sevi mums ļauj uzzināt tik daudz.  Ir vulkāni, kas atrodas vai nu ģeogrāfiski grūti sasniedzamās vietās vai valstīs, kur finansu līdzekļi neļauj novietot vulkāna tuvumā dārgas tehnoloģijas. Šādos gadījumos satelītnovērojumi būtu neaizstājams palīgs vulkānu aktivitātes prognozēšanā.