Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nākamajos mēnešos paredzamas diskusijas par to, kam pieder Latvija un kas veido tās kodolu un identitāti – latvieši vai visi Latvijas iedzīvotāji? Kas ir Latvijas valsts nācija, vai tās identitāti veidojušas kristībās vērtības un vai šie apgalvojums būtu jāieraksta valsts pamatdokumentā? Saeimā sākušās diskusijas, vai pieņemt Satversmes preambulu, kuru pirms 90 gadiem, kad izstrādāja Satversmi, politisku domstarpību dēļ nepieņēma. Tagad preambulas tekstu ir izstrādājis konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētājās, Eiropas Savienības tiesas tiesnesis.

Studijā diskutē Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Boriss Cilēvičs, Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas loceklis Lauris Liepa un žurnālists, cilvēktiesību speciālists Didzis Melbiksis. Un diskusija studijā liecina, ka arī pēc 90 gadiem iecerēto preambulu gaida kaismīgas diskusijas. 

Didzis Melbiksis, sākot sarunu, uzdod jautājumu, kāpēc vispār vajag šo preambulu. Viņš uzskata, ka autori nenorāda tās jēgu. Arī Boriss Cilēvičs iebilst pret iecerēto preambulu, jo uzskata, ka tā mainīs Satversmes garu, turklāt cilvēka mīlestību un cieņu pret valsti nosaka citi faktori. Viņam ir iebildumi pret projektā izmantoto jēdzienu "valsts nācija", kas Latvijas pilsoņus sadalīšot divās kategorijas. Viņš gan nenoliedz, ka projekta tekstā arī ir daudz labu lietu.

Preambulas nepieciešamību un arī tajā izklāstīto, kas ir vērsts arī uz latviešu nācijas un kultūras aizstāvību, cenšas argumentēt un aizstāvēt Ilma Čepāne un Lauris Liepa, kurš atzīst, ka preambula ir nepieciešama, jo arī šī diskusija rāda, ka vairākas lietas attiecībā uz valsts pamatvērtībām šķiet pašsaprotamas, tomēr tās ir jāskaidro.

„Ja arī šis Egila Levita izstrādātais projekts nekļūs par preambulu, tā raisītās diskusijas, ir ļoti svētīgas,” uzskata Ilma Čepāne.