Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Krustpunktā pēc vieniem runāsim par Āfrikas cūku mēra straujo izplatību Latvijā. Pirms pāris nedēļām jau spriedām par zaudējumiem, kas radušies cūkkopības nozarei, bet tagad ir skaidrs, ka situācija būs sliktāka, jo slimības skartais reģions ir pamatīgi paplašinājies. Vai pie vainas ir iedzīvotāju bezatbildība, vai arī Pārtikas un veterinārajam dienestam nepieciešams veikt papildus pasākumus? Kā situāciju uztver cūku audzētāji? Kā var palīdzēt mednieki? Atbildes uz šiem jautājumiem meklēsim kopā ar studijas viesiem – Pārtikas un veterinārā dienesta vadītāju Māri Balodi, Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktori Rigondu Krieviņu, Latvijas cūku audzētāju asociācijas vadītāju Dzintru Lejnieci, kā arī Latvijas Mednieku asociācijas izpilddirektoru Haraldu Barviku.

Diemžēl, ne visi Latvijas iedzīvotāji apzinās situācijas nopietnību, jo sociālajos tīklos parādās arī attieksme: ar dakšām pie kūts durvīm nelaidīsim ieksā PVD pārstāvjus. Māris Balodis uzsver, ka galvenais - nelaist Āfrikas cūku mēri tālāk Latvijā. Ja Latgalē tas ienāca ar meža cūkām no pārrobežas, tad Vidzemē - ar cilvēku palīdzību. Haralds Barviks redz, ka mednieku galvenais uzdevums šobrīd samazināt meža cūku skaitu uz 1000 ha līdz 5-7-10. Špbrīd ir 25 un vairāk. Latgalē mednieki saņem kompensāciju, bet jautājums jārisina par Vidzemi. Un intensīvāk jāmedī arī piegulošajās teritorijās. PVD aicina tos, kas nevar nodrošināt biodrošības pasākumus, izkaut cūkas, saņemot kompensāciju. Rigonda Krieviņa skaidro, ka šī kompensācija ir 115 EUR par kuili un sivēnmāti, 65 - par nobarojamo cūku un 25 EUR par piena sivēnu. Bet uz šādu rīcību vēl neviens nav pieteicies. Taču tur, kur bija nepieciešams, jau izkautas 185 cūkas. Nodrošināt biodrošību, lai nepiekļūst suņi, kaķi, grauzēji, cilvēki... Nodrošināt elementāro: žogu un dezopaklājiņu. Dezošķidums ir pieejams un iegādājams, Dzintra Lejniece uzskata, ka mazie cūku audzētāji piekritīs, jo negribēs riskēt, ka slimība pāriet uz tuvējām lielām fermām. Klausītāji satraucas par kritušiem dzīvniekiem uz ceļiem Vai tie nevar būt infekcijas avots? Citi dzīvnieki ar šo slimību neslimo, ja vien mehāniski ar tiem ko nepārnēsā. Citi klausītāji satraucas, vai tik šādi netiks iznīcināta cūkkopība Latvijā. Jācīnās ar slimību, bet žoga celtniecība gar robežu neko daudz nedos. Rigonda Krieviņa iesaka pāriet uz gaļas lopu audzēšanu.  Lietuvas un Polijas situācija. Nav vakcīnas, tāpēc tiks samazināta populācija. Reinfekcija var būt pēc pusgada. Krievijā cūku mēris sākās 2008. gadā. Bet Āfrikas kontinentā tas ir regulāri. Spānija 35 gadus cīnījās. Itālijā - Sardīnija.