Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Āfrikā sācies nopietns Ebola vīrusa uzliesmojums, un cilvēki patiešām nobažījušies, lai šī nelaime nekļūst par 21. gadsimta mēri. Pasaules veselības organizācija ir aicinājusi pasauli aptvert situācijas nopietnību, sakot, ka epidēmijas draudi ir krietni nenovērtēti un nepieciešami steidzami ārkārtas pasākumi, lai apturētu nāvējošās slimības izplatīšanos. Cik esam droši, ka vīruss nenokļūst Latvijā? Ko mēs zinām par šo slimību, un kādas cerības ir apturēt tās izplatīšanos, runāsim par to Krustpunktā studijā Latvijas ārpolitikas institūta pētnieks Pēteris Veits un Pasaules veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne.

Labā vēsts - iespējamība nonākt Latvijā ebola vīrusam ir ļoti zema, bilst Aiga Rūrāne. Jāzina vīrusa būtība un kā notiek tā izplatība. Nopietnā informācija: vīruss ārkārtīgi virulents, un šis uzliesmojums, kas ir pasaulē, ir pats lielākais, kāds bijis. Citāds nekā piemēram, gripas vīruss, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Ebola vīruss tiek nodots citam cilvēkam tikai ciešā fiziskā kontaktā. Lielā riska grupa ir ar slimnieku tiešā saskarsmē esošie cilvēki.

Jāizprot lielās atšķirības starp vidi, kurā mēs dzīvojam, un vidi, kurā vīruss izplatās, skaidro Pēteris Veits. Pirmkārt, tas ir klimats, otrkārt, šī teritorija, kur izplatās vīruss, ir ilgstošu konfliktu un kara zona, postkonflikta vide, ar visām no tām izrietošām sekām uz veselības aprūpi un informācijas apriti. Mūsu medicīna ir daudz spējīgāka šāda vīrusa izplatību ierobežot. Veselības sistēmas daudzviet Āfrikā, kur vīruss uzliesmojis, nav. Vēl ilgo konfliktu rezultātā izveidojusies neuzticība pret valsts pārvaldi un cilvēkiem, kas nākuši no Rietumiem, un viņu sūtītās palīdzības, jo gadiem viņi nākuši izsaimniekot.

Latvijas iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, Latvijas iedzīvotāju iespējas saskarties ar šo vīrusu ir minimālas. Jābūt piesardzīgiem un jāseko līdzi informācijai, bet vajadzētu iepazīties ar ticamu informāciju. Šobrīd svarīgākais ir profilakse, jāzina, ka personīgā higiēna ir pirmais un galvenais likums, tā palīdzēs pret jebkuru infekciju, īpaši, ja cilvēks ceļo uz tropiskām valstīm.