Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Cik racionāli mēs lietojam zāles un ko darām ar tām zālēm, kas paliek pāri pēc slimošanas. Daudzviet neizmantotās zāles var nodot aptiekās, bet informācija liecina, ka cilvēki šo iespēju izmanto kūtri, jo vienkārši trūkst informācijas. Tikai katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs, kura mājsaimniecībā ir nederīgas vai nevajadzīgas zāles, tās nodod aptiekās, liecina biedrības Veselības projekti Latvijai aprīlī veiktās aptaujas dati. Vairāk nekā 62% iedzīvotāju nevajadzīgās zāles izmet atkritumos, 17% turpina glabāt mājās, bet aptuveni desmitā daļa iedzīvotāju tās izmet kanalizācijā vai sadedzina.

Raidījumā Kā labāk dzīvot ar studijas viesiem runājam arī par šī brīža aktualitāti – vai aptieku lojalitātes kartes un dažādas atlaides zālēm nemudina cilvēkus nodrošināties ar medikamentiem priekšdienām.

Studijā Veselības projekti Latvijai pārstāve Ieva Salmane-Kuļikovska, LU pasniedzēja, Bioloģijas fakultātes Bioētikas un Biodrošības centra pētniece Signe Mežinska, Veselības inspekcijas zāļu kontroles nodaļas vadītāja Linda Rotberga.

Nav pieņemams un atļauts ārstiem piedalīties zāļu reklāmās un ieteikt konkrētas zāles, ārstiem ir jādarbojas pacienta, nevis farmācijas firmas labā. Dažkārt vienai problēmai der vairāki medikamenti, ja ārsts iesaka viena ražotāja medikamentus, par kuru reklamēšanu, iespējams, saņem naudu, ir grūti runāt par ētiku. Uzticpoties ārstam cilvēks arī varētu pirkt šo medikamentu.

Svarīgi ir mainīt cilvēku attieksmi pret reklāmu, lai cilvēki saprot, ka tas ir ietekmēšanas veids. Jo mazāk būs gadījumu, kad pēc reklāmas noskatīšanās cilvēks atnāk uz aptieku un atstāj pusi savas pensijas par tikko reklamētām zālēm, jo būs labāk.

Bezrecepšu medikamentu lietotāja klasiskais portrets ir sieviete pensijas vecumā, kas dzīvo Rīgā vai Pierīgā.