Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ko iesākt situācijās, ja esat kļuvis par sava darba devēja ķīlnieku – netiek ievērotas jūsu tiesības uz godīgu samaksu, jūs par daudz izkalpina vai pārāk familiāri izturas – kā rīkoties gadījumos, ja jūtaties juridiski vai tiesiski aizskarts, to skaidrosim raidījumā, kad studijā būs Iluta Skrūzkalne no interneta žurnāla biznesa sievietēm www.monday.lv, LU juridiskās fakultātes maģistrants Rihards Plotka un Latvijas personāla vadīšanas asociācijas valdes locekle Anita Sāne.

Rihards Plotka cenšas izveidot interneta vietni, kur cilvēki varētu vērsties pēc juridiskām konsultācijām, ja viņus darbā kādā veidā diskriminē: neizmaksā algu, nepamatoti vai nekorekti atlaiž no darba utt. Raidījumā Kā labāk dzīvot viņš atzīst, ka darba ņēmēji ir diskriminēti un bieži viņu tiesības tiek ierobežotas. Cilvēki ir tik ļoti atkarīgi no sava darba devēja, ka par darba tiesībām bieži aizmirst. Viens no veidiem, kā darba ņēmējs var panākt savas tiesības, ir arodbiedrības. Bet daudzos gadījumos arodbiedrības ir tikai tāds „ dekoratīvs elements” .

Sieviešu vidū populārs ir uzskats – ja es prasīšu mazāku algu, darbu dabūšu. Diemžēl, tas praksē arī apstiprinās, stāsta Iluta Skrūzkalne.

Bieži vien darba devējs no darbinieka prasa pildīt arī tādus darbus, kas līgumā nav paredzēti. Svarīgi ir sastādīt korektu darba līgumu, vēl labāk, ja darba intervijā piedalās arī arodbiedrības pārstāvis. Ko nozīmē darba līgums – darba ņēmējs „pārdod” savas iemaņas un laiku. Ja darba devējs uzdod jautājumu, kas ir diskriminējošs, darba ņēmējs var arī samelot, tādā veidā aizstāvot sevi.

Vai vīrietis un sieviete saņem vienlīdzīgu samaksu par vienādu darbu? Socioloģiskie pētījumi liecina, šāda plaisa ir. Piemēram, pārdošanas direktori saņem par 40% vairāk nekā sievietes par tādu pašu darbu. Vēl lielāka plaisa ir bankas darbinieku vidū. Daudzos uzņēmumos pārdošanas apjomam un algai ir tieša sakarība, ja tā – vīrieši ir pārdevuši vairāk.

Arī pašām sievietēm ir stereotipisks priekšstats par to, ka sievietēm sākumā pienākas mazāka alga.

Mūsu sabiedrībā ir pieņemts, ka vīriešiem ir jābūt tiem, kas izmaksā, uztur ģimeni u.t.t., tas arī noved pie tā, ka vīriešiem jāsaņem vairāk, jo sievietei gan jau atradīsies vīrietis, kas viņai palīdzēs.