Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Neapšaubāmi, jūtamies priecīgi, kad izdevies tikt pie jauna televizora, ledusskapja, printera vai putekļsūcēja. Tomēr bieži vien nākas secināt, ka esam arī saērcināti, jo – ko gan iesākt ar agregātu, kas savu laiku jau nokalpojis. Vēl sliktāk, ja sadzīves elektrotehnika mūsu mājās kļuvusi lieka, bet joprojām ir lietošanas kārtībā. Izrādās, ka katrs Latvijas iedzīvotājs, ieskaitot bērnus un sirmgalvjus, gadā nomaina vienu elektroierīci. Varbūt tas nav daudz, bet elektropreces ir tā atkritumu masa, kas nebeidz pieaugt par apmēram pieciem procentiem gadā. Elektropreces vienkārši izmest atkritumos nedrīkst, jo tās satur kaitīgas vielas. turklāt, ja vecā ierīce vēl darbojas, varbūt tā var lieti noderēt kādam citam. Varētu nodot, kam un kur? Varbūt ziedot, bet kā?

Studijā Latvijas zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis, lietoto elektropreču savākšanas pārstrādes uzņēmuma „ZAAO Systems" komercdirektors Andis Strazdiņš un labdarības organizācijas Palīdzēsim.lv vadītāja Ilze Skuja.

Cilvēki pārstrādei nodot maz. Un tas nav Latvijas fenomens. Latvieši nav slinki nodot pārstrādei veco elektrotehniku, drīzāk latvieši ir taupīgi, jo šķūnīti teju katram var atrast viņa pirmo televizoru vai radio aparātu. Tomēr, vai tā ir tikai taupība, jo nav viegli atrast organizāciju vai uzņēmumu, kuram varētu vienkārši piezvanīt un palūgt aizvest pārstrādei veco ledusskapi. Varbūt arī esam nedaudz skopi, jo vecais ledusskapis ir atkritumi un par atkritumu izvešanu visā pasaulē ir jāmaksā. Arī Latvijā. Bet pārstrādājot atkritumus atkal iegūst jaunas vērtības, tad kāpēc cilvēkam par to savākšanu vēl būtu jāpiemaksā?  Labāk tomēr ir saņemties un piezvanīt, lai par velti vai samaksu veco ledusskapi aizved pārstrādei. Ja tas būs nolikts vienkārši pie atkritumu tvertnēm, var gadīties, ka manīgi cilvēki centīsies noskrūvēt vai noplēst visu, kas viņiem vēl šķiet derīgs. Tad zemē var iztecēt freons, kas nodara lielu ļaunumu videi.

Protams, ja tehnika, kas paša mājās šķiet nevajadzīga un savu laiku nokalpojusi, bet vēl darbojas, var zvanīt arī labdarības organizācijām. Ilze Skuja skaidro, ka ar vien saņem lūgumus no ģimenēm un arī internātskolām, vai nav iespēja atbalstīt ar kādiem sadzīves elektronikas priekšmetiem. Pirms ziedot, noteikti vajag pārbaudīt, vai konkrētā lieta darbojas, jo resursu tās labošanai nav ne labdarības organizācijai, ne cilvēkiem, pie kuriem tā nonāk.