Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Prakstiski padomi tiem, kuri jau nodarbojas ar aitkopību, kā arī vērtīgi ieteikumi iesācējiem. Un kas ir Aitu dienas, kas augustā norisināsies Rūjienas novada Jeru pagasta Klimpās.

Studijā Latvijas aitu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Arnis Ginters, aitu audzētāja, Aitu dienu organizatore Anita Damsone, Latvijas Aitu audzētāju asociācijas pārstāve veterinārārste Aija Šneidere.

Aitu dienās, kas šogad notiks 9. augustā, kopā sanāk aitu audzētāji un arī interesenti.

Aitu ganāmpulku skaits Latvijā aug un arī dzīvnieku skaits ganāmpulkos aug. Tiem, kas aitas nav audzējuši, iesaka sākt ar mazāku ganāmpulku un palēnām to pavairot. Ja grib pamēģināt audzēt aitas, iesaka pamēģināt dažus jēriņus nobarošanai. Vācijā cilvēki mēdz turēt dažas aitas privātmāju darziņos.

Turki nesaprot, kāpēc Latvijā neaudzē aitas un nesūta lielām mašīnām viņiem gaļu, jo te tak zāle aug pa logiem iekšā, aitām ir ko ēst.

Aitām ļoti garšo baltais āboliņš, ja aitu palaiž tādā pļavā, rudenī varēs spēlēt golfu. Tikai bedrītes jāierīko.

Latvijā cilvēks vidēji patērē 200 g aitas gaļas gadā. Aizspriedumi par aitas gaļu ir saglabājušies ir vēl no padomju laikiem. Tad kāva arī vecās aitas un gaļai bija specifiska piegarša.

Kad zeme ir iekopta, ēkas uzbūvētas, 400 aitas var apkopt divi pieaugušie, bērniem palīdzot.

Latvijā ir maz saimniecību, kur zināšanas par aitkopību nodod no paaudzes paaudzē. Daudz jāapgūst pašiem.

Ar vilnas pārstrādi ir sarežģīti, savākt 10 tonas eksportam ir grūti. Latvijā ir vairākas vēl no Latvijas laika saglabājušās pārstrādes rūpnīcas Dundagā, Limbažos un Ķoņos. Mazie aitaudzētāji tur var nodot vilnu.