Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Rasma un Māris Baloži dzīvo Saldus novada Zvārdes pagasta Puteņu mājās. Viņu saimniecībā ir suņi, kaķi, kazas, pīles, zosis, tītari, pērļu vistas. Puteņu mājas par savām nu jau pusgadu sauc arī audžumeita no Vācijas Katrīna.

Vasaras Puteņos vada Rasmas un Māra mazbērni,un tieši te viņi iemācās īsto dzīves garšu - kopā dziedot, dejojot, kopjot latviešu tautas tradīcijas, rūpējoties par dzīvniekiem, ravējot, novācot pašu izaudzēto, sienot pirtsslotas, pinot vainagus, braucot ekskursijās, ejot pārgājienos, kuļot sviestu un sienot sieru... kopā dzīvojot.

 

Skābkrējuma sviests

Trīs litrus skāba bieza īsta lauku krējuma liek māla bļodā un ar koka karoti maisa, līdz atdalās sūkalas. Sūkalas nolej traukā un izdzer tūdaļ, vai vēlāk pievieno aukstajai zupai.

Sviestu trīs reizes noskalo avota ūdenī (ja nav avota ūdens, var arī parastā krāna ūdenī).

Ar katru reizi skalojamais ūdens kļūst arvien gaišāks. Pirmajā reizē uzlej ūdeni, ar karoti sviestu izspaida un nolej ūdeni, kas ir teju piena krāsā. Otrajā reizē dara tāpat un nolej jau gaišākas krāsas ūdeni. Trešajā reizē izspaida no sviesta jau pavisam dzidru ūdeni, nolej. Izspaida vēl atlikušo ūdeni, nolej un pilda sviestu trauciņos. Ja ir vēlme, var pievienot zaļumus, ķiploku.

Svaigais siers

Čuguna katlu liek uz ugunskura. Katlā lej desmit litrus svaigi slaukta piena (piens nedrīkst būt atdzesēts, tad siers nesanāk). Pienu uzkarsē līdz 90 grādu temperatūrai. Tiklīdz gar malām piens sāk burbuļot, pienā ielej citronu sulu, kas izspiesta no kilograma citronu. Ļauj piecas minūtes katlam vēl atrasties virs ļoti rāma maza ugunskura, kamēr piens sarecē. Tagad jau vairs nemaisa.

Kad piens sarecējis, tad katlu noceļ no ugunskura un ļauj vēl trīs minūtes veidoties sieram. Šai brīdī sieram pievieno sev vēlamās garšvielas - var pielikt ķimenes, baziliku, dilles vai kanēli, ja kārojas saldā siera. Tiesa labāk, būs, ja katru garšvielu liks atsevišķi, ne visas kopā.

Tad sieru no katla laukā smeļ ar putu karoti, liek marlē, nospiež un bauda vēl siltu. Ja pietiek pacietības gaidīt, sieru var ēst arī aukstu.

 

Lai Jums izdodas!