Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdes tēma šodien bija „Cīņa ar cilvēku tirdzniecību – aktualitātes, problēmas un to iespējamie risinājumi”. Saruna pēc diskusijas ar biedrības „Patvērums. "Drošā māja”” juristi Gitu Miruškinu un Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputātu Jāni Ādamsonu.

Cik nopietna problēma Latvijā ir cilvēku tirdzniecība? Gita Miruškina skaidro, ka biedrība saskaras ar rezultātu, un tā ir aisberga redzamā daļa. Šogad Latvijā rehabilitāciju saņēmuši un vēl turpina saņemt 19 cilvēki, kas cietuši no cilvēku tirdzniecības. Upuru skaits nesamazinās, bet nevar teikt, ka arī pieaug.

Jaunākās tendences cilvēku tirdzniecībā ir fiktīvās laulības un darba ekspluatācija. Tas nozīmē, ka cietušās ir ne tikai sievietes. Upura sociālais portrets mainās, kādreiz tās bija 19 – 20 gadus vecas sieviete no Latvijas reģiona, šobrīd tie ir arī vīrieši.

Galvenās valstis, kurās nonāk cilvēku tirdzniecības upuri, ir Īrija, Lilebritānija, Kipra, Vācija, arī Portugāle. Laulības mēdz slēgt arī Pakistānā, jaunākā informācija, ka laulības noslēgtas arī Alžīrijā.

Jānis Ādamsons bilst, ka Iekšlietu ministrijas piedāvātā statistika liecina, ka viss ir labi - samazinās noziedzīgajie nodarījumi šajā jomā. Viņš uzskata, ka visas iestādes dara visu iespējamo, lai vēl vairāk ierobežotu cilvēku tirdzniecību, tomēr valsts atbildība un pieeja šo problēmu risināšanai ir nepietiekama.