Sociālās atmiņas pētniecības centra vadītājs un Tartu universitātes pasniedzējs Mārtiņš Kaprāns ir vērsies Satversmes tiesā, apstrīdot Rīgas pilsētas vadības lēmumu citās Latvijas pašvaldībās deklarētiem cilvēkiem prasīt dubultu maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā atbilstību pamattiesībām. Saruna studijā ar prasības iesniedzēju Mārtiņu Kaprānu.

Mārtiņš Kaprāns dzīvo un strādā Tartu, dzīvo Jelgavā un savu dzīves vietu ir deklarējis Jelgavā, un darba ziņā ir saistīts arī ar Rīgu. Tieši tas, ka Baltijas reģionā cilvēks vienas dienas laikā var paspēt būt vairākās vietās, ka vienmēr izvēlējies Jelgavu kā to vietu, ar kuru grib sevi saistīt un asociēt un kur arī grib maksāt nodokļus, licis viņam vērsties Satversmes tiesā. Viņš atzīst, ka arī citiem cilvēkiem, kas iebilst pret biļešu cenu diferenciāciju, ir svarīgi, kur nokļūst viņa nodokļi. Kad viņš sācis strādāt Igaunijā, arī bijusi iespēja izvēlēties, kur maksāt nodokļus. Viņš palicis pie Jelgavas. Tajā pašā laikā īpašuma nodokli par savu īpašumu Rīgā viņš, protams, maksā Rīgā.

Mārtiņš Kaprāns uzskata, ka Rīgas domes saistošie noteikumi būtiski ierobežo Satversmē noteiktās tiesības. Saskaņā ar Satversmes 97. pantu liedz vai ierobežo tiesības izvēlēties dzīves vietu. Ieviešot finansiālus nosacījumus, savā ziņā simbolisku sodu, Rīgas dome mēģina cilvēkus padarīt par rīdziniekiem. Dīvaini šķiet tas, ka cenšas cilvēkus piespiest deklarēties vietā, ar kuru saistīts profesionāli, ne cilvēciski.

RD Satiksmes departamenta vadītājs Krišjānis Peters telefona sarunā piekrīt, ka Mārtiņam Kaprānam ir tiesībām vērsties Satversmes tiesā, bet nepiekrīt viņa motivācijai. Rīgas domes lēmumu viņš uzskata par normālu vēlmi rūpēties par savas pilsētas iedzīvotājiem, nodokļu maksātājiem.